Informacje ogólne

Rosja jest największym pod względem powierzchni państwem świata, zajmującym powierzchnię 17 mln km kw. Federacja Rosyjska leży w Eurazji (we wschodniej części Europy i północnej części Azji). Od zachodu graniczy z Norwegią, Finlandia, Estonią, Łotwą, Białorusią i Ukrainą, a poprzez Obwód Kaliningradzki również z Polską i Litwą. Od południa graniczy z Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią i Koreą Północną. Pod względem ludności Federacja Rosyjska zajmuje 9 miejsce na świecie. Żyje w niej około 146 mln osób (według danych Federalnej Służby Statystycznej z dnia 1 października 2014 r.). Ludność Rosyjska jest rozmieszczona bardzo nierównomiernie i charakteryzujesię ujemnym przyrostem naturalnym. Średnia długość życia wynosi  63 lat u mężczyzn, a u kobiet 75 lata. Największą grupą etniczną Rosji są Rosjanie którzy stanowią ok 111 ml całej populacji. Drugą co do wielkości grupą stanowią Tatarzy a następnie Ukraińcy. Według badań Pew Research Centerz 2010 r. 73,3% obywateli Rosji tochrześcijanie(71%prawosławni, 1,8%protestanci, 0,5%katolicy), 10% to muzułmanie. Wyznawcy innych religii stanowią mniej niż 1% populacji. Liczba ateistów, agnostyków wynosi 16,2%.

Stolicą kraju jest Moskwa, która liczy ponad 12 mln mieszkańców. Jest to największe miasto w Rosji.Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.  Jest najbogatszym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w całej Rosji, na które przypada ok. 15% krajowej wartości PKB.

Moskwa jest siedzibą najwyższych władz państwowych Rosji w tym: prezydenta, parlamentu oraz rządu. Moskwa leży nad rzeką Moskwą.  Panuje w niej klimat kontynentalnywilgotny z krótkim, ciepłym latem i długą, mroźną. zimą.

Rs-map
Żródło: Wikipedia

Językiem urzędowym  w Rosji jest język rosyjski. Jednostką monetarną  rubel. (skrót RUR, 1 rubel = 100 kopiejek).

Głową państwa jest prezydent, który posiada silną rolę w ustroju politycznym. Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję.  

Rosja jest członkiem organizacji międzynarodowych, m.in.: ONZ, OBWE, MFW, RPMB, APEC, Organizacja Współpracy Krajów Basenu Morza Czarnego, Euroatlantycka Rada Morza Barentsa. Od 2010 r. Rosja tworzy Unię Celną z Białorusią i Kazachstanem, która w 2014 r. uległa przekształceniu w Euroazjatycką Unię Gospodarczą (członkiem EAUG jest również Armenia, proces akcesji Kirgistanu jest w toku).  W sierpniu 2012 r. Rosja uzyskała członkostwo w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Źródło:
https://russia.trade.gov.pl/pl/o-kraju/122,rosyjski-elementarz.html
http://www.mg.gov.pl/

 

Więcej w tej kategorii: Gospodarka »

Nasi Partnerzy

pl_kwadrat_tlo_biale_kig_szary.jpg
eurocon.jpg
stopczykmikulski.png
logo1.png
BRILLAW_logo_RGB.jpg
LOGOTYP_SP.K.jpg
logo.png
logo-przedsiebiorcy1.jpg
logo_GSW.jpg